2010 FIFA World Cup South Africa fixtures

Friday, December 4, 2009

Friday 11 June
Match 1 South African versus Mexico at Soccer City at 4pm
Match 2 Uruguay versus France at Cape Town at 8:30pm

Saturday 12 June
Match 3 Argentina versus Nigeria at Ellis Park at 1:30pm
Match 4 Korea Republic versus Greece at Nelson Mandela Bay at 4pm
Match 5 England versus USA at Royal Bafokeng at 8:30pm

Sunday 13 June
Match 6 Algeria versus Slovenia at Peter Mokaba Stadium 1:30pm
Match 7 Germany versus Australia at Moses Mabhida Stadium 4pm
Match 8 Serbia versus Ghana at Loftus Stadium at 8:30pm

Monday 14 June
Match 9 Netherlands versus Denmark at Soccer City at 1:30pm
Match 10 Japan versus Cameroon at Mangaung at 4pm
Match 11 Italy versus Paraguay at Cape Town at 8:30pm

Thursday 15 June
Match 12 New Zealand versus Slovakia at Royal Bafokeng at 1:30pm
Match 13 Cote d'Ivoire versus Portugal at Nelson Mandela Bay at 4pm
Match 14 Brazil versus Korea DPR at Ellis Park at 8:30pm

Wednesday 16 June
Match 15 Honduras versus Chile at Nelspruit at 1:30pm
Match 16 Spain versus Switzerland at Moses Mabhida Stadium at 4pm
Match 17 South Africa versus Uruguay at Loftus Stadium at 8:30pm

Thursday 17 June
Match 18 France versus Mexico at Peter Mokaba Stadium at 1:30pm
Match 19 Greece versus Nigeria at Mangaung at 4pm
Match 20 Argentina versus Korea Republic at Soccer City at 8:30pm

Friday 18 June
Match 21 Germany versus Serbia at Nelson Mandela Bay 1:30pm
Match 22 Slovenia versus USA at Ellis Park 4pm
Match 23 England versus Algeria at Cape Town at 8:30pm

Saturday 19 June
Match 24 Ghana versus Australia at Royal Bafokeng at 1:30pm
Match 25 Netherlands versus Japan at Moses Mabhida Stadium at 4pm
Match 26 Cameroon versus Denmark at Loftus Stadium at 8:30pm

Sunday 20 June
Match 27 Slovakia versus Paraguay at Mangaung at 1:30pm
Match 28 Italy versus New Zealand at Nelspruit at 4pm
Match 29 Brazil versus Cote D'Ivoire at Soccer City at 8:30pm

Monday 21 June
Match 30 Portugal versus Korea DPR at Cape Town at 13:30pm
Match 31Chile versus Switzerland at Nelson Mandela Bay at 4pm
Match 32 Spain versus Honduras at Ellis Park at 8:30pm

Tuesday 22 June
Match 33 Mexico versus Uruguay at Royal Bafokeng 4pm
Match 34 France versus South Africa Mangaung at 4pm
Match 35 Nigeria versus Korea Republic at Moses Mabhida Stadium at 8:30pm
Match 36 Greece versus Argentina at Peter Mokaba Stadium 8:30pm

Wednesday 23 June
Match 37 Slovenia versus England at Nelson Mandela bay at 4pm
Match 38 USA versus Algeria at Loftus Stadium at 4pm
Match 39 Ghana versus Germany at Soccer City at 8:30pm
Match 40 Australia versus Serbia at Nelspruit at 8:30pm

Thursday 24 June
Match 41 Slovakia versus Italy at Soccer City at 4pm
Match 42 Paraguay versus New Zealand at Peter Mokaba Stadium at 4pm
Match 43 Denmark versus Japan at Royal Bafokeng at 8:30pm
Match 44 Cameroon versus Netherlands at Cape Town at 8:30pm

Friday 25 June
Match 45 Portugal versus Brazil at Moses Mabhida Stadium 4pm
Match 46 Korea DPR versus Cote d'Voire at Nelspruit at 4pm
Match 47 Chile versus Spain at Loftus Stadium at 8:30pm
Match 48 Switzerland versus Honduras at Mangaung at 8:30pm

Saturday 26 June
Match 49 Winner Group A versus Runner Up Group B at Nelson Mandela Bay at 4pm
Match 50 Winner Group C versus Runner Up Group D at Royal Bafokeng at 8:30pm

Sunday 17 June
Match 51 Winner Group D versus Runner Up Group C at Mangaung at 4pm
Match 52 Winner Group B versus Runner Up Group A at Soccer City at 8:30pm

Monday 28 June
Match 53 Winner Group E versus Runner Up Group F at Moses Mabhida Stadium at 4pm
Match 54 Winner Group G versus Runner Up Group H at Ellis Park at 8:30pm

Tuesday
Match 55 Winner Group F versus Runner Up Group E at Loftus Stadium at 4pm
Match 56 Winner Group H versus Runner Up Group G at Cape Town at 8:30pm

Most Read